Athletics By Rupert Adams

Olympics: More Medals For Team GB

Adam Peaty & Jazz Carlin have brought a smile to Team GB fans and the next few days see some key chances. On Tuesday the equestrian team will be looking to medal, but perhaps team GB’s best chance of a gold is David Florence at 4/1 to win the Men’s C1 Slalom. On Wednesday Team GB are 12/1 to win the Men’s Quadruple Skulls and the team has two medal hopes in the double trap with Steven Scott 7/1 & Tim Kneale 12/1.

“Team GB will have been a little disappointed after failing to win either of the road races, but things are looking up and we predict a number of medals in the next couple of days,” said William Hill spokesman Rupert Adams.

 

Tuesday:

Men’s C1 Slalom: 5/2 Matej Benus, 4/1 David Florence, 9/2 Benjamin Savsek,9/2 Denis Gargaud Chanut, 9/2 Sideris Tasiadis, 8/1 Takuya Haneda, 20/1 Grzegorz Hedwig, 25/1 Bar

Wednesday

Men’s Quadruple Skulls: 4/6 Australia, 11/4 Germany, 6/1 Estonia, 12/1 Great Britain, 14/1 Poland, 33/1 Switzerland, 100/1 Bar

Men’s Double Trap: 5/2 Vasily Mosin, 7/2 James Willett, 11/2 William Chetcuti, 6/1 Walton Eller, 7/1 Steven Scott, 8/1 Joshua Richmond, 12/1 Tim Kneale, 20/1 Binyuan Hu, 33/1 Marco Innocenti, 40/1 Ahmad Alafasi, 40/1 Antonino Barilla

 

Thursday:

Men’s Team Sprint: 4/7 GB, 6/4 Australia, 17/1 New Zealand, `17/1 Denmark, 17/1 Switzerland, 20/1 Italy

 

Team GB Golds: 4/5 18 or less, 10/11 19 or more

Team GB Total Medals: 17/20 53 or less, 17/20 54 or more

Key Team GB

1/2 Team GB Men’s Coxless Four

2/9 Mo Farah to win the 10,000m 

1/4 Mo Farah to win 5000m

1/3 Giles Scott Men’s Finn

8/11 Laura Trott to win Omnium Gold

4/5 Sir Bradley Wiggins Team Pursuit 

10/11 Alistair Brownlee to win Triathlon Gold

11/10 Jade Jones Taekwondo

6/4 Jess Ennis-Hill to win heptathlon Gold

7/4 Greg Rutherford to win Long Jump

5/2 Louis Smith Men’s Pommel Horse Gold

3/1 Men’s Laser Nick Thompson  Gold

4/1 Elizabeth Armitstead Gold

5/1 Men’s Hockey Gold

6/1 Helen Jenkins to win Triathlon Gold

13/2 Jonathan Brownlee to win Triathlon Gold

8/1 Tom Daley Platform Diving

12/1 Tom Daley Synchronised Platform

12/1 Justin Rose win Golf Gold

20/1 Danny Willett to win Golf Gold

33/1 Christine Ohuruogu to win 400m

Usain Bolt Gold Medals: 2/1 Three, 11/10 Two, 100/30 One, 25/1 None

Men’s 100m: 8/13 Usain Bolt, 6/4 Justin Gatlin, 9/1 Yohan Blake, 14/1 Trayvon Bromell, 20/1 Andre De Grasse, 33/1 Jimmy Vicaut, 50/1 Akani Simbine, 50/1 Femi Ogunode, 50/1 Marvin Bracy, 80/1 Chijindu Ujah, 150/1 James Dasaolu, 150/1 James Ellington

Men’s 200m: 4/11 Usain Bolt, 7/2 Justin Gatlin, 8/1 LaShawn Merritt, 16/1 Yohan Blake, 33/1 Ameer Webb, 33/1 Andre De Grasse, 50/1 Adam Gemili, 50/1 Alonso Edward….200/1 Danny Talbot

Men’s 4 x 100m: 1/2 Jamaica, 11/8 USA, 20/1 Great Britain, 33/1 Antigua and Barbuda, 33/1 Canada, 33/1 France, 50/1 China, 50/1 Germany, 100/1 Bar